Montaż kominka stał się niezwykle popularny, a urządzenia te wykorzystuje się zarówno do uzyskiwania efektownie prezentującego się elementu wyposażenia wnętrza salonu, jak i jako dodatkowe źródło ogrzewania. Dobrze dopasowany do aranżacji wkład kominkowy okaże się pomocny w budowaniu przyjemnej atmosfery i przyjaznego nastroju, a jednocześnie będzie wspomagał pozyskiwanie ciepła za sprawą płaszcza wodnego albo systemu dystrybucji gorącego powietrza obejmującego zależnie od sytuacji tylko pokój dzienny lub również pomieszczenia bezpośrednio do niego przylegające. Eksploatacja wkładu nie będzie jednak możliwa, jeżeli nie wykorzysta się właściwie dobranego drewna kominkowego. W Goleniowie jest ono dostępne w ofercie Składu drewna Tom-Drew. Przekonajmy się, z jakiego drewna należy korzystać i dlaczego.
Co trzeba wiedzieć o przygotowaniu drewna kominkowego?
Świeżo ścięte drewno zawiera dużą ilość wody. Jego spalanie będzie więc nieefektywne, ponieważ znaczna część pozyskiwanej energii zostanie spożytkowana na odparowanie nadmiaru wilgoci, powodując dymienie oraz mocno zanieczyszczając przewód kominowy oraz szyby wkładu. Dobre drewno kominkowe musi więc zawsze zostać wcześniej odpowiednio wysuszone. Można to osiągnąć przez sezonowanie, które umożliwia pozbycie się wilgoci w sposób naturalny, dzięki kontaktowi drewna z powietrzem atmosferycznym albo zastosować suszenie wspomagane np. komorowe w jednej z najczęściej stosowanych technologii. Po obniżeniu wilgotności do 10–20% drewno nadaje się do spalania.
Jakie gatunki drewna wybierać?
W kominku najlepiej palić drewnem drzew liściastych, takich jak m.in. dąb, brzoza, buk czy jesion. Zawierają one znacznie mniejszą ilość substancji smolistych i olejków eterycznych niż drewno iglaste, przez co nie zanieczyszczają przewodu kominowego i nie powodują odkładania się w nim łatwopalnych związków grożących pożarem komina. Oznacza to mniejsze problemy z czyszczeniem, wyższy poziom bezpieczeństwa, a także czystszą szybę i niższą emisję spalin.