Drewno ma znakomite właściwości wytrzymałościowe oraz po zabezpieczeniu przed bezpośrednim kontaktem z wodą i wilgocią oferuje bardzo dobrą wytrzymałość. Dzięki swej charakterystyce użytkowej pozostaje ważnym materiałem budowlanym służącym zarówno do wznoszenia całych obiektów, jak i wykonywania poszczególnych elementów budynków murowanych. Szczególnie istotna okaże się przygotowywana z niego więźba dachowa. W Goleniowie można ją zamówić w składzie drewna Tom-Drew. Przekonaj się, co warto wiedzieć na jej temat i sprawdź, jakie gatunki są używane najczęściej.

Czym jest więźba dachowa?

Więźba dachowa to struktura nośna przeznaczona do montażu wybranego materiału pokryciowego. Jej konstrukcja przenosi obciążenia związane z jego masą, a także oddziaływaniem czynników zewnętrznych – głównie naporem wiatru oraz ciężarem zalegającego lodu i śniegu. Powstaje z belek drewnianych o zróżnicowanej grubości, zależnie od funkcji konkretnego elementu. Jej rodzaj jest dobierany do szerokości budynku, a także typu pokrycia i sposobu wykorzystywania poddasza. Na ogół przy mniejszych budynkach będzie to więźba krokwiowa, składająca się z łączących się ze sobą w najwyższym punkcie krokwi, przenoszących obciążenie na ścianę kolankową. Przy większych rozpiętościach używana jest zwykle więźba krokwiowo-jętkowa, gdzie krokwie są ze sobą łączone parami przy pomocy dodatkowych belek odbierających część sił rozpychających. Możliwe jest też zastosowanie więźby kleszczowo-płatwiowej, gdzie poza belkami pełniącymi funkcję analogiczną do jętek używa się kleszczy połączonych ułożoną wzdłuż krokwi płatwią, która jest wsparta na słupkach przenoszących nacisk na płatew stropową.

Z jakiego drewna powstaje więźba dachowa?

Więźbę dachową wykonuje się z dobrze wysuszonego drewna w klasie wytrzymałościowej od C 24 do C 27, które zostało zaimpregnowane ciśnieniowo, dzięki czemu zyskało zwiększoną odporność na ogień i inwazję szkodników. Na ogół jest to drewno sosnowe, choć używa się też świerku oraz modrzewia.