Dach spadzisty to konstrukcja, która składa się najczęściej z dwóch lub czterech nachylonych połaci, które łączą się ze sobą w kalenicy, tworząc szczelną powierzchnię. Dzięki niej możliwe jest odprowadzanie wody deszczowej oraz zsuwanie się śniegu i lodu, a także zabezpieczanie wnętrza budynku od wiatru i nadmiernego nasłonecznienia. W przypadku większości budynków dach nie tylko pokrywa cały ich obrys, ale też wystaje poza niego na pewną odległość, tworząc tzw. okap. Takie rozwiązanie pozwala na ochronę ścian zewnętrznych przed bezpośrednim kontaktem z opadami, zapobiegając ich nasiąkaniu oraz powstawaniu zabrudzeń. Oznacza to jednak, że część więźby oraz pokrycia będzie wystawiona na działanie czynników zewnętrznych, co może prowadzić do ich szybszego zużycia. By temu zapobiec, są one osłaniane elementem nazywanym podbitką. W Goleniowie podbitka świerkowa jest dostępna w składzie drewna Tom-Drew.
Do czego służy podbitki?
Montaż podbitki ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie konstrukcji dachu przed wpływem czynników zewnętrznych, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia jego poszczególnych warstw. Chodzi tu nie tylko o wodę opadową, ale także kondensującą się z powietrza wilgoć, promieniowanie ultrafioletowe oraz ewentualną inwazję wszelkiego rodzaju owadów, gryzoni czy łasic. Będzie też barierą powstrzymującą ptaki przed umieszczaniem pod dachem gniazd. Warto też pamiętać, że podbitka korzystnie wpływa na wygląd budynku.
Co wyróżnia drewno świerkowe?
Drewno świerkowe to materiał szeroko wykorzystywany w budownictwie, a także używany w pracach stolarskich. Cechuje się lekkością i podatnością na różne metody obróbki od frezowania czy wiercenia po przebijanie gwoździami. Zawiera umiarkowaną ilość żywicy i sęków, a jego biel i twardziel są trudne do rozróżnienia z uwagi na identyczne wybarwienie. Jego przyrosty roczne nie są zbyt duże, przez co osiąga dobrą zwartość i stosunkowo wysoką twardość. Nie ma też tendencji do pękania i paczenia się. Wyróżnia się też niezłym poziomem stabilności wymiarowej. Bez problemów poddaje się impregnacji oraz barwieniu.