Montaż kominka w domu jednorodzinnym przez lata traktowano jako sposób na stworzenie przyjaznego klimatu w salonie oraz metodę wykreowania atrakcyjnie prezentującej się aranżacji wnętrza. Od pewnego czasu zainstalowanie wkładu kominkowego stało się jednak również dobrym sposobem na wspomaganie pracy systemu ogrzewania bez narażania się na wysokie koszty zakupu opału. Warto jednak pamiętać, że efektywność eksploatacji wkładu z systemem dystrybucji gorącego powietrza albo płaszczem wodnym będzie w dużym stopniu uzależniona od prawidłowego wyboru drewna kominkowego. W Goleniowie jest ono dostępne w najlepszym gatunku w ofercie Składu Drewna Tom-Drew. Przekonajmy się, z jakiego drewna należy korzystać i dlaczego.

Co trzeba wiedzieć o własnościach opałowych drewna kominkowego?

Drewno ma dość wysoką kaloryczność, jednak tuż po ścięciu zawiera dużą ilość wody. Podczas spalania ciężko będzie więc o uzyskanie odpowiedniej efektywności, gdyż spora część wytwarzanej energii będzie zużywana w procesie odparowania nadmiaru wilgoci. Ubocznym skutkiem będzie znaczne dymienie, także zwiększona emisja substancji smolistych, osadzających się zarówno na drzwiczkach wkładu, jak i w instalacji kominowej. Zupełnie inna sytuacja będzie miała wówczas, gdy drewno będzie dobrze wysuszone. W takim przypadku wskutek wysokiej temperatury zaczną się uwalniać z niego gazy, które ulegną spaleniu, co sprawi, że efektywność wzrośnie, a ilość popiołu i zanieczyszczeń ulegnie zmniejszeniu. Kluczem do sukcesu jest więc uzyskanie wilgotności na poziomie od 10 do 20% wskutek sezonowania albo suszenia wspomaganego.

Jakim drewnem palić w kominku?

W kominku warto korzystać z drewna drzew liściastych, np. brzozy, buku, jesionu czy dębu. Wynika to z faktu, że mają one mniej olejków eterycznych oraz substancji smolistych, co ogranicza ryzyko zapłonu instalacji kominowej oraz ułatwia czyszczenie. Nie można zapominać o dostarczaniu do paleniska odpowiedniej ilości powietrza i dobrym ciągu kominowym.