Przygotowanie wielu elementów budynków oraz ich wyposażenia wymaga wykorzystania materiałów o odpowiedniej charakterystyce wytrzymałościowej i właściwych parametrach użytkowych. Wśród komponentów, które idealnie nadają się na części, które będą silnie obciążane np. stropy czy więźbę dachową szczególną rolę odgrywa drewno konstrukcyjne. W Goleniowie jest ono dostępne w Składzie Drewna Tom-Drew. Przekonajmy się, w jaki sposób powinno ono zostać przygotowane do użytku i dlaczego.
Czemu impregnacja drewna jest niezbędna?
Drewno konstrukcyjne musi wytrzymywać ciężar konkretnego elementu budynku np. zastosowanego pokrycia dachowego oraz oddziałującego na niego naporu wiatru czy masy zalegającego śniegu lub lodu. Duże znaczenie ma więc utrzymanie jego charakterystyki odpornościowej. By było to możliwe, musi ono zostać właściwie zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych. W grę wchodzi tu inwazja szkodników np. kołatka domowego, spuszczela pospolitego czy owadów z rodziny trzpiennikowatych. Niebezpieczny będzie także rozwój grzybów rosnących na drewnie. Poważnym problemem okaże się wilgoć, która może doprowadzić do deformacji i pękania drewna, a także pojawienie się ognia, które skutkuje zniszczeniem konstrukcji w krótkim czasie. Niezawodnym sposobem przeciwdziałania takim zagrożeniom jest prawidłowa impregnacja.
Jak impregnuje się drewno?
Drewno konstrukcyjne jest zwykle poddawane specjalnej obróbce i suszone, a następnie zaimpregnowane. Może się to odbywać na etapie produkcji poszczególnych elementów w tartaku albo w firmie zajmującej się ciesielstwem i przygotowującej materiał do wykorzystania. Najczęściej stosowanymi metodami jest impregnacja próżniowo-ciśnieniowa wykonywana podczas obróbki tartacznej albo impregnacja zanurzeniowa, prowadzona zwykle już na etapie pozyskiwania konkretnych komponentów. Możliwa jest również impregnacja natryskowa oraz ręcznie nanoszenie odpowiedniego środka chemicznego.